ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

БОРНА КИСЛОТА

 

Склад лікарського засобу.

Діюча речовина: кислота борна

1 контейнер, або пакет, або банка містить 10 г кислоти борної.

 

Лікарська форма. Порошок кристалічний.

 

Кристалічний порошок або кристали білого кольору, або безбарвні, блискучі, жирні на дотик пластинки.

 

Фармакотерапевтична група. Антисептичні та дезінфікуючі засоби.

Код АТС D08AD.

Фармакологічні властивості.

Борна кислота має антисептичну і фунгістатичну активність, а також чинить в’яжучу дію. Коагулює білки (в тому числі ферментні) мікробної клітини, порушує проникність клітинної оболонки. 5% водний розчин інгібує процеси фагоцитозу, 2-4% розчин затримує ріст і розвиток бактерій. Має слабку подразнювальну дію на грануляційні тканини.

Адсорбується через уражену ділянку шкіри, слизову оболонку травного тракту (при випадковому потраплянні всередину).

Препарат добре проникає через шкіру і слизові оболонки; погано виводиться із організму і може накопичуватися у внутрішніх органах та тканинах.

 

Показання для застосування.

Кон’юктивіти, дерматити, екземи, у тому числі мокнуча екзема, попрілості, піодермія, гострі та хронічні отити, кольпіти.

 

Протипоказання.

Підвищена чутливість до кислоти борної, порушення функції нирок, хронічний мезотимпаніт з нормальною або мало зміненою слизовою оболонкою, травматичні перфорації барабанної перетинки; періоди вагітності і лактації, для обробки молочних залоз, дітям віком до 15 років.

 

Належні заходи безпеки при застосуванні.

Не застосовувати препарат на великі ділянки шкіри, не застосовувати для промивання порожнин. Не допускати потрапляння препарату в очі.

 

Особливі застереження. Водні розчини готують із порошку ex tempore.

Не рекомендується промивати порожнини тіла, можливе всмоктування.

Спосіб застосування та дози.

Борну кислоту застосовують у дорослих і дітей старше 15 років, враховуючи при цьому можливість нанесення лише на обмежені ділянки тіла.

0,5%, 1%, 2%, 3% спиртові розчини (0,5 г, 1 г, 2 г або 3 г борної кислоти, етилового спирту 70% до 100 мл) застосовують при отитах: у зовнішній слуховий прохід вводять змочені розчином турунди, а також закапують по 3 – 5 крапель 2 – 3 рази на добу.

При дерматитах, мокнучій екземі для примочок використовують 3% водний розчин (3 г борної кислоти в 100 мл води). Водні розчини готують із порошку ex tempore.

При піодермії, попрілостях для змазування уражених ділянок шкіри застосовують також у вигляді 10% розчину у гліцерині (10 г борної кислоти, гліцерину до 100 мл). Цей розчин використовують і для змазування слизової оболонки при кольпітах. Для промивання кон’юктивального мішка при кон’юктивітах призначають 2% водний розчин (2 г борної кислоти в 100 мл води).

Тривалість лікування – не більше 3-5 діб.

 

Передозування.

Симптоми гострого отруєння: нудота, блювання, діарея, порушення кровообігу та пригнічення ЦНС, зниження температури тіла, шок, кома, еритематозний висип. У разі тяжкого отруєння вживають заходів щодо підтримання життєво важливих функцій організму, проводять гемодіаліз або перитонеальний діаліз, замінне переливання крові. При тривалому застосуванні препарату на великих за площею ділянках шкіри можуть виникати симптоми хронічної інтоксикації: набряк тканин, виснаження, стоматит, екзема, порушення менструального циклу у жінок, анемія, судоми, алопеція. У цих випадках препарат відміняють, проводять симптоматичне лікування.

 

Побічні ефекти.

Можливий (особливо при передозуванні, тривалому застосуванні, порушенні функції нирок) розвиток гострих і хронічних реакцій - нудоти, блювання, головного болю, сплутаності свідомості, судом, проносу, шкірного висипу, десквамації епітелію. Може розвинутися олігурія. В окремих випадках виникають шокові стани.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря!

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Взаємодія поки що невідома.

При одночасному застосуванні будь-яких інших лікарських засобів слід повідомити лікарю.

 

Термін придатності.

5 років. Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

 

Умови зберігання.

Зберігати у захищеному від світла місці, при кімнатній температурі (15-25°С). Зберігати у недоступному для дітей місці.